×

منوی اصلی

دسترسی سریع

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۶ تیر - ۱۳۹۹  
false
false

دفتر ارتباطات دولت قطر روز یکشنبه در بیانیه‌ای ادعای مرکز مالکیت معنوی سعودی در خصوص رأی کمیته حل اختلاف سازمان تجارت جهانی را که ۲۳ ژوئن (۳ تیرماه) صادر شد، مردود دانسته است.

به گزارش رسانه‌ها ،در این بیانیه آمده است: بیانیه صادر شده از سوی مرکز مالکیت معنوی سعودی شامل یک سری ادعاهای دروغین در خصوص نتایج حکمی است که کمیته حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در گزارش خود با عنوان “عربستان-اقدامات مربوط به حمایت از حقوق مالکیت معنوی” را منتشر کرده بود.

این بیانیه می‌افزاید: این ادعاهای دروغین بخشی از حمله برنامه‌ریزی شده سعودی برای انتشار اطلاعات گمراه‌کننده است و تلاش دارد که دیدگان همه را از نتایج کنونی گزارش کمیته حل اختلاف در سازمان تجارت جهانی منحرف کند.
در ادامه این بیانیه آمده است: این نخستین بار نیست که عربستان به جای آن که اقدامات ضروری برای مبارزه با سرقت و دزدی حقوق معنوی را در پیش گیرد به این گونه اقدامات [ادعاهای دروغ] متوسل می‌شود.
قطر اعلام کرد: حکم صادر شده از کمیته حل اختلاف روی وبگاه سازمان تجارت جهانی منتشر شده است و برای کسب اطلاع در دسترس همگان قرار دارد، حکمی که براساس آن عربستان در محافظت از حقوق مالکیت معنوی شکست خورد و این کشور باید اقدامات خود را برای تطبیق با تعهدات خود طبق توافق نامه تریپس اصلاح کند.

خلاصه گزارش کمیته حل اختلاف بیانگر آن است که به موجب توافق نامه سازمان تجارت جهانی درباره ابعاد حقوقی مالکیت معنوی مرتبط با تجارت (توافق‌نامه تریپس) بهانه سعودی مبنی بر موضوعات مربوط به امنیت ملی، نقض تعهدات این کشور را توجیه نمی‌کند.

با وجود نتیجه‌گیری کمیته حل اختلاف مبنی بر این که شرط شرایط فوق‌العاده –که یکی از شروط لازم و ضروری برای توسل به محافظت از امنیت ملی- است و براساس توافق تریپس وجود داشته است، اما این مسأله ناشی از رفتارهای خود سعودی است بویژه آن که این کشور با تکرار ادعاهای دروغین خود مبنی بر [حمایت دولت قطر ] از تروریسم، روابطش را با دوحه قطع کرد.
نکته دیگری که دفتر ارتباطات قطر برای تکذیب گزارش سعودی بیان کرد، آن است که براساس کمیته حل اختلاف، ادعاهای سعودی تأیید نشد و این کمیته در گزارش خود از هرگونه موضع گیری –علنی یا ضمنی- در خصوص این ادعاها خودداری و مردود دانسته شدن این ادعاها توسط دولت قطر را مطرح کرد.
عربستان سعودی تنها عضو سازمان تجارت جهانی است که این سازمان توسل دولت ریاض به بهانه دفاع و محافظت از امنیت ملی را جهت فرار از تعهداتش رد کرده است.
کمیته حل اختلاف هیچ استثنایی برای این که عربستان از اتخاذ از هرگونه اقدام کیفری علیه “بی اوت کیو” شانه خالی کند، در نظر نگرفته است.

 

منبع: ایرنا

پایان خبر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false