×

منوی اصلی

دسترسی سریع

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۸ اسفند - ۱۳۹۸  
false
false

ستاره‌شناسان برای دومین بار سیگنال مبهم انفجار رادیویی در کهکشان مارپیچی را دریافت کردند.

ستاره‌شناسان برای دومین بار سیگنال مبهم انفجار رادیویی در کهکشان مارپیچی را دریافت کردند.

انفجارهای رادیویی سریع یا FRB‌ها، انفجارهای میلی ثانیه امواج رادیویی در فضا هستند، انفجارهای رادیویی جداگانه یک بار ساطع و دیگر تکرار نمی‌شوند، تکرار سریع انفجارهای رادیویی، با ارسال چندباره امواج رادیویی پرانرژی همراه هستند.

در سال‌های گذشته پیش از این چندین انفجار رادیویی سریع در سایر کهکشان‌ها ایجاد شد که به سرعت به منابع خود بازگشتند؛ اما این FRB در حال تکرار، دارای منبع متفاوتی نسبت به نخستین نسخه‌ای پیدا شده آن است.

تلسکوپ‌ها در شبکه VLBI اروپا کمک کردند تا مکان سیگنال تکراری در سال ۲۰۱۹ را مشخص کنند.

منبع تکرار FRB جدید، معروف به ۱۸۰۹۱۶.J0158 + 65، با استفاده از هشت تلسکوپ زمینی مشاهده شد که مکان آن را در یک کهکشان با فاصله نیم میلیارد سال نوری از زمین نشان می‌‌داد.

در مقاله جدیدی که در preprint arXiv منتشر شده و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است، دانشمندان در تلاش هستند تا  صدای ضبط شده در سپتامبر ۲۰۱۸ و اکتبر ۲۰۱۹ شرح دهند.

محققان با استفاده از تلسکوپ عظیم CHIME واقع در بریتیش کلمبیا، کانادا، سیگنال‌های فضایی عمیق را تشخیص دادند؛ بیش از چهار روز، صداهای عجیب در کیهان ضبط شد.

به گزارش خیرگزاری فارس از اسپیس ، نخستین FRB در سال ۲۰۰۷ کشف شد، اما در سال‌های اخیر تلسکوپ‌های جدید صداهای بیشتری را ضبط کرده‌اند؛ بسیاری از این سیگنال‌های رادیویی فوق العاده قدرتمند تکرار نمی‌شوند؛ آنها شنیده و پس از‌ آن ناپدید می‌شوند.

آدام دلر، اخترفیزیکدان دانشگاه صنعتی سوینبورن می‌گوید: یک توضیح طبیعی برای این صداها وجود دارد که پس از بررسی‌های بیشتر اطلاعات تازه‌ای درباره آنها منتشر خواهد شد.

 

 

پایان خبر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false